Ekonomi

Fed, “Bej Kitap” raporunun kasım sayısını yayımladı

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun kasım sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, bir evvelki rapordan bu yana ekonomik aktivitenin yatay seyrettiği ya da hafif yükseldiği vurgulandı.

Faiz oranları ve enflasyonun, faaliyetleri baskılamaya devam ettiği belirtilen raporda, birçok iştirakçinin ekonomik görünüme ait daha fazla belirsizlik yahut artan karamsarlık tabir ettiği aktarıldı.

Raporda, üretim faaliyetlerinin bölgeler ortasında farklılık gösterdiği lakin ortalamalara nazaran biraz arttığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Enflasyon, düşük ila orta gelirli tüketicileri giderek daha düşük fiyatlı malları ikame etmeye itti. Daha yüksek faiz oranları, genel olarak ılımlı bir hızda düşen ancak bazı bölgelerde sert bir şekilde gerileyen ev satışlarını daha da olumsuz etkiledi ve kiralama faaliyetleri de yavaşlamaya başladı. Giderek zayıflayan talep ve sıkılaşan kredi standartları ortamında banka kredilerinde ılımlı düşüş görüldü.”

“Daha mütevazı ücret artışı bekleniyor”

Raporda, istihdamın birden fazla bölgede ölçülü bir biçimde arttığı, fakat iki bölgenin çalışan sayısının yatay seyrettiğini ve iş gücü talebinin genel olarak zayıfladığını bildirdiği iletildi.

İş gücü piyasalarının hala sıkı olarak tanımlandığına işaret edilen raporda, “Ücretler ılımlı bir hızda arttı, ancak birkaç bölgede ücret baskılarında en azından bir miktar gevşeme yaşandı. Görünümle ilgili görüşler, istikrarlı veya yavaşlayan istihdam artışına ve en azından daha mütevazı ücret artışına işaret etti.” sözü kullanıldı.

Fiyatlara ait değerlendirmelere de yer verilen Bej Kitap raporunda, tüketici fiyatlarının birçok bölgede ölçülü yahut güçlü bir süratte arttığı bildirildi.

Raporda, tekrar de fiyat artış suratının tedarik zincirlerindeki güzelleşmeler ve zayıflayan talebin tesiriyle istikrarlı bir halde yavaşladığı aktarılarak “Bazı bölgelerde konut kira artışı ılımlı olmaya başlarken zayıf talep nedeniyle konut fiyatları daha yavaş arttı veya doğrudan düştü. Enflasyonun ileriye dönük istikrarlı kalması veya ılımlı seyretmesi bekleniyor.” tabirine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu